GLÜTEN İNTOLERANSI OLAN BİREYLERE BİR RAHATLAMA

GLÜTEN İNTOLERANSI OLAN BİREYLERE BİR RAHATLAMA

GLÜTEN İNTOLERANSI OLAN BİREYLERE BİR RAHATLAMA

GLÜTEN İNTOLERANSI OLAN BİREYLERE BİR RAHATLAMA

Glüten intoleransının, semptomlarını hafifletmeyi amaçlayan enzimin kullanımına Avrupa Birliği tarafınca izin verildiği bildirildi. Tolerase® G ismi ile piyasaya sunulan enziminin onayını, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda pazarları için aldığını bildiren şirket; enzimin glüten kalıntılarını etkili bir şekilde parçaladığını, dolayısıyla glüten hassasiyeti olan yetişkinlerde semptomları azaltacağı iddia ediyor. Tolerase® G, glütensiz ve düşük glüten ile beslenen bireyler için midede bulunan glüteni parçalamayı hedefliyor.

PEKİ NEDİR BU GLÜTEN VE GLÜTENSİZ BESLENME?

Glüten; buğday, arpa, çavdar gibi hububatlarda bulunan ve prolin adı verilen aminoasitlerce zengin bir protein grubudur. Ancak bazı insanların prolini sindirmesinde yaşadığı zorluk onların glütensiz beslenmesine neden olur. Bazı uzmanlara göre ‘gluten-free’ diye tabir edilen ‘sıfır glüten’ beslenme şekli pek de mümkün değil; çünkü çoğu ürün çok küçük miktarda da olsa glüten içerir. Tüketicilerin amaçladıkları glüten miktarı az olsa da günlük alımın yine de hedeflenen miktarı aşma gibi bir riski var. Bu saklı glüten; işlenmiş et, çikolata, çorba, çeşni gibi ürünlerden istenmeden de olsa vücuda alınabilir. Bu yeni enzimin, istemsizce alınan glütenin midede sindirimi sağlayabileceği söyleniyor. Klinik çalışmalar enzimin midedeki glütenin %86 sını küçük parçalara ayırdığını ve ayrılan bu parçaların mide tarafından sindiriminin daha kolay olduğunu göstermiştir.

Bir çalışmada glüten hassasiyeti olan bireylere 3 farklı günde 0,5 mg glüten içeren lapa ve yanında 160.000 PPI of Tolerase® G, 80.000 PPI of Tolerase® G ve plasebo verilmiş. Mide ve onikiparmak bağırsağı 180 dakika aralıklarla defalarca glüten ile ilgili analiz edilmiş. Düşük ve yüksek dozlarda enzim alanların midesindeki glüten miktarının plasebo alanlara göre ciddi derecede azaldığı sonucuna varılmış.

Tolerase® G, glüten intoleransı olan bireylere, glütensiz veya düşük glütenli beslenmeye devam etmeleri gerektiğini, bunun yanında vücuda giren glütenin enzim tarafından midede parçalanmaya yardımcı olacağı garantisini veriyor. Ancak enzimin tek başına bir tedavi olarak kullanılmaması, glütensiz diyet ile birlikte tüketilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ne kadar dikkat edilse de evden uzakta geçirilen bir akşamda istenilenden fazla glüten almak bazen kaçınılmaz bir hal alabiliyor. Bunun artık bir sorun olma halinden çıkması beraberinde büyük bir rahatlama getireceğe benziyor…

 

Kimya Müh. Şeyma Nur Karabulut

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir